سرخط خبرها
خانه / دانش و فن آوری / «۵۲ هرتز»؛ نغمه‌های عاشقانه‌‌ی «تنهاترین نهنگ دنیا» – روزیاتو – اخبار موبایل و قیمت گوشی

«۵۲ هرتز»؛ نغمه‌های عاشقانه‌‌ی «تنهاترین نهنگ دنیا» – روزیاتو – اخبار موبایل و قیمت گوشی

شاید جالب باشد بدانید که نهنگ‌ها برای پیدا کردن جفت خود آواز سر می‌دهند
برخی از کارشناسان گمانه‌زنی می کنند که شاید این موجود ناقص الخلقه و یا دو رگه ای نادر باشد. عده ای دیگر اعتقاد دارند که شاید بازمانده ای از گونه ای منقرض شده باشد. دلایلی که منحصر به فرد بودن ۵۲ هرتز را تا حدی توجیه می کند!

تنهاترین نهنگ جهان به زبانی صحبت می کند که تنها خود آن را می فهمد و بس! این موجود نخستین بار در سال ۱۹۸۹ میلادی توسط تیمی از موسسه اقیانوس‌شناسی Woods Hole کشف شد. اکنون بیش از دو دهه است که دانشمندان در پی یافتن این نهنگ هستند که پیرو راه هم‌نوعان خود نیست و تاوانش را هم پس می دهد.

همچنین شاید برایتان جالب باشد بدانید که فرکانس ۵۲ هرتز چگونه به گوش انسان می رسد؟ برای این منظور توصیه می کنیم تا ویدئوی زیر را مشاهده کنید.

جالب است بدانید که دانشمندان می گویند صدای این حیوان از زمان کشف تاکنون بم‌تر شده که در اثر بالا رفتن سن این حیوان است. البته هیچ‌ اطلاعاتی در مورد سن دقیق این نهنگ در دست نیست. اما فقط ۲۸ سال از زمان کشف او گذشته است.

در آخر هم از شما دعوت می کنیم تا قطعه موسیقی بسیار زیبای  Whale – iday که توسط یک گروه روسی ساخته شده و موزیک‌ویدئویی که توسط Pstereo ساخته شده است را در زیر ببینید، بشنوید و آوای تنهاترین نهنگ دنیا را در  پس زمینه آهنگ حس کنید و لذت ببرید.

سر دادن آواز در این فرکانس باعث می شود تا هیچ نهنگ دیگری قادر به شنیدن صدای آن نباشد و در نتیجه، هرگز موفق به یافتن جفت نمی شود و یکه و تنها باقی می ماند. عجیب تر آنکه این موجود در انتخاب مسیر مهاجرت خود هم هرگز مسیر سایر نهنگ ها را انتخاب نمی کند. در نتیجه، هیچ پاسخی برای نغمه های عاشقانه اش دریافت نمی کند.

گفتنی است که «۵۲ هرتز» به رغم تنهایی سالم است. دکتر کیت استافورد، محقق آزمایشگاه ملی پستانداران دریایی سیاتل در گفتگو با نیویورک تایمز گفته، همین که این نهنگ در چنین شرایط دشواری دوام آورده است نشان می دهد که مشکلی ندارد.

حتما مشتاق هستید تا صدای این نهنگ را بشنوید. اگر این طور است توصیه می کنیم تا ویدئوی زیر را ببینید.

شاید جالب باشد بدانید که نهنگ‌ها برای پیدا کردن جفت خود آواز سر می‌دهند. البته نه آوازی به سبک انسان‌ها، بلکه آوای موزونی که می‌تواند تا ده‌ها کلیومتر دورتر هم به گوش نهنگ‌های دیگر برسد.

صدای بیشتر نهنگ‌های باله حدود ۱۷ تا ۱۸ هرتز است، این در حالیست که نهنگی موسوم به «نهنگ ۵۲ هرتز» صدایی به مراتب بالاتر و با فرکانس ۵۲ هرتز دارد و همین امر موجب شده تا از سایر نهنگ‌ها جدا افتاده و قادر به برقراری ارتباط با هم‌نوعان خود نباشد.

درباره ی back118

همچنین ببینید

نگاهی به تریلر Halo: Infinite و نکاتی که باید در مورد بازی بدانید – دیجیاتو – اخبار موبایل و قیمت گوشی

 نزدیک به 3 سال از عرضه آخرین نسخه سری هیلو می گذرد، بنابراین تعجبی ندارد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *